Marzec 24, 2020
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

5 zaleceń dla wynajmujących nieruchomości na czas epidemii

Co może zrobić branża nieruchomości komercyjnych, aby zareagować na epidemię COVID-19? Wiele mówi się o odpowiedzialności najemców. Myjcie ręce. Trzymajcie dystans od innych osób w budynku. W ramach możliwości pracujcie z domu. Wszyscy to znają. Warto jednak pamiętać, że wynajmujący również mają na sobie odpowiedzialność. Budynki, którymi zarządzają, muszą pozostać możliwie najbardziej bezpieczne.

Wynajmujący, podobnie jak wielu najemców, nie mają teraz łatwo. Można wyobrazić sobie sytuację właściciela powierzchni handlowej, którego kontrakt z obecnym najemcą wisi na włosku, bo ten nie może prowadzić biznesu i nie zapowiada się, by w najbliższym czasie miał ponownie otworzyć dla klientów drzwi. Albo leasing menadżera nowego biurowca, w którym wciąż jest ponad połowa powierzchni do wynajęcia, a od czasu wybuchu epidemii jego telefon dzwoni równie rzadko, jak w Wielkanoc.

Najemcom i wynajmującym w równym stopniu powinno zależeć na zminimalizowaniu wpływu pandemii na biznes i powrocie do normalności.

Po stronie najemcy najważniejszy jest zdrowy rozsądek, ostrożność, higiena i wysyłanie pracowników do domu, kiedy tylko jest taka możliwość.

A co mogą i powinni zrobić wynajmujący powierzchni komercyjnych? Oto 5 zaleceń.

  1. Oczyść powietrze

Poprawa zdrowia budynku zaczyna się od poprawy zdrowia powietrza. Generalna zasada jest prosta: brudna klimatyzacja napełnia przestrzeń brudnym powietrzem. Stare filtry nie odfiltrują zarazków. Z kolei dobry, sprawny system wentylacji znacząco zmniejsza ryzyko infekcji. Obecnie oszczędzanie w tym obszarze grozi powstaniem strat, które wielokrotnie przewyższają chwilowy „zysk”.

  1. Dezynfekuj

Firmy sprzątające powinny dostawać dwukrotnie więcej zleceń w czasie epidemii. Do zarządzających budynkiem powinno należeć zwiększenie częstotliwości dokładnego sprzątania wszystkich pomieszczeń, a także – jeśli dotychczas nie było ich dość dużo – zwiększenie liczby dozowników mydła oraz środków do dezynfekcji. Takie środki przydadzą się na każdym biurku. Na najemców można delegować regularne wycieranie powierzchni, których często się dotyka, np. klamek, ale muszą mieć czym to robić.

  1. Wprowadź jasne instrukcje

Kluczowe jest ustanowienie i wdrożenie jasnej, spójnej polityki odpowiadania na przypadki pozytywnego testu COVID-19 w budynku. Jasność procedury pozwala zareagować precyzyjnie i szybko, we współpracy z najemcą.

  1. Pozostań w kontakcie z najemcą

Ten punkt łączy się z poprzednim. Stały kontakt na linii najemca-wynajmujący pozwala wspólnie wypracować najlepiej dostosowane metody i procedury działania. Stały kontakt i transparentność w przepływie informacji obu stronom pomogą łagodniej przejść przez kryzys.

  1. Znaj wskaźniki

CEO firmy Facilio, Prabhu Ramachandran powiedział tak: „Transparentność w czasie rzeczywistym, która dotyczy wszystkich rodzajów działań przeprowadzanych w budynku oraz podejmowanie decyzji oparte na danych, będą kluczowe dla zapewnienia, że możliwa jest precyzyjna interwencja” i dodał, że „dane dotyczące osób stale przebywających w budynku i gości, jakości powietrza, temperatury, wilgotności oraz zapisy rutynowego czyszczenia pomieszczeń będą w takiej sytuacji bardzo przydatne”. Wskaźniki, o jakich wspomina prezes Facilio określają warunki panujące w budynku. Te z kolei mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Znajomość kluczowych wskaźników umożliwia lepsze dostosowanie ich, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo najemcy, pracowników i wszystkich, którzy odwiedzają budynek.

Wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie dokonywanie odpowiednich pomiarów w nieruchomości, może okazać się kosztowne. Podobnie jak np. poprawienie jakości wentylacji czy zwiększenie liczby przeprowadzanych prac porządkowych i dozowników z mydłem.

Pamiętajmy jednak, że to nie są rozwiązania wyłącznie na „tu i teraz”. Obecnie jest na nie zwiększone zapotrzebowanie. Wszystko, co może pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa w czasie epidemii jest na wagę złota. Ale wypracowanie dobrych praktyk sanitarnych, mądrych procedur oraz poprawa funkcjonalności i czystości budynku to inwestycja, która będzie procentować również w przyszłości.

Źródło: