Wynajem biura w czasie pandemii a bezpieczeństwo budynku
Choć coraz więcej osób przerzuca się na pracę zdalną, niektórzy muszą lub chcą nadal pracować w biurze. W czasie pandemii musi to się wiązać z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Odpowiedzialność po stronie osób przebywających w budynku to jedna kwestia. Wszyscy z grubsza wiedzą, co robić i jak się zachowywać, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
Druga część odpowiedzialności należy do zarządców budynków biurowych. Wdrożenie odpowiednich procedur, ostrzeżeń i zapewnienie środków dezynfekujących to minimum.
Certyfikat bezpieczeństwa WELL
Potwierdzeniem najwyższych standardów bezpieczeństwa w budynku jest międzynarodowy certyfikat WELL Health & Safety Rating. Teraz certyfikatem tym mogą pochwalić się między innymi budynki dewelopera Cavatina.
Cavatina odpowiada za takie budynki jak:
- Chmielna 89 w Warszawie – sprawdź i wyślij zapytanie: https://realko24.com/pl/budynek/chmielna-89
- Carbon Tower we Wrocławiu: https://realko24.com/pl/budynek/carbon-tower
- Tischnera 89 w Krakowie: https://realko24.com/pl/budynek/tischnera-office
Łącznie specjalnym programem bezpieczeństwa zostanie objętych 25 budynków dewelopera.
Co dokładnie oznacza certyfikat WELL?
- Wysoką jakość powietrza i wody w budynku,
- precyzyjne procedury czyszczenia i odkażania,
- strategie reagowania w sytuacjach kryzysowych,
- transparentną komunikację z najemcami,
- dostęp do środków medycznych.
Nowoczesne zabezpieczenia w warszawskim biurowcu
Oczywiście niektórzy deweloperzy wprowadzają własne wersje zabezpieczeń, niekoniecznie ubiegając się o międzynarodowe certyfikaty bezpieczeństwa.
Jednym z takich deweloperów jest jeden z liderów polskiego rynku Ghelamco. Być może słyszeliście o niedawnym otwarciu w Warszawie supernowoczesnego biurowca The Warsaw Hub. Zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego 130-metrowiec zasłynął głównie… wejściem do budynku.
Jest ono bezpośrednio połączone z podziemnymi korytarzami warszawskiej stacji metra, dzięki czemu osoby udające się do biurowca nie muszą wychodzić na powierzchnię – na ulicę – aby dostać się do budynku. Po drodze mijają lokale handlowe i usługowe. Można chwycić szybką kawkę w drodze do pracy, a po skończonym dniu, w tym samym przejściu podziemnym – zrobić zakupy np. w Biedronce.
Rozwiązanie zdecydowanie warte uwagi. Zdaje się jednak, że przysłoniło inny, być może mniej emocjonalny aspekt związany z oddaniem do użytku nowego biurowca. Mianowicie jego dostosowanie dewelopera do sytuacji związanej z pandemią.
– Wspólnie z naszymi partnerami opracowaliśmy cały arsenał najnowocześniejszych technologii, które już są implementowane w najnowszych projektach biurowych Ghelamco: The Warsaw HUB i Warsaw UNIT. Pozwolą one w najwyższym stopniu zadbać o bezpieczeństwo naszych najemców oraz ich pracowników i gości, nie tylko w czasie pandemii COVID-19, ale także w przypadku podobnych zagrożeń w przyszłości — mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.
Jednym z podstawowych elementów „trybu pandemii” budynku jest klimatyzowanie pomieszczeń wyłącznie świeżym powietrzem, co zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.
W windach oraz systemach klimatyzacji zamontowano także lampy UV o działaniu biobójczym.
Przewidziano również rozwiązanie sytuacji kryzysowej, czyli takiej, w której jeden z użytkowników budynku jest zarażony. „Jeżeli najemca poinformuje o takim przypadku, system kontroli dostępu umożliwi weryfikację zakresu pobytu i aktywności w budynku takiego pracownika oraz osób przebywających z nim w tych samych strefach w tym samym czasie”, pisze Radosław Górecki z Ghelamco. Dzięki temu łatwiej o identyfikację osób, które wymagają kwarantanny.
Czasy, które wymagają szczególnych środków bezpieczeństwa
Obecnie z biurowcach na całym świecie wprowadzane są odpowiednie zabezpieczenia, które mają zredukować ryzyko związane z przebywaniem w biurze w czasie pandemii.
Praca zdalna wciąż jest najbardziej zalecanym modelem w tych trudnych czasach. Pamiętajmy jednak, że dla niektórych przebywanie w biurze wciąż jest koniecznością – lub wyborem, który należy uszanować. Mając na względzie zdrowie najemców powierzchni, wynajmujący powinni dokładać wszelkich starań, by przebywanie w nich było bezpieczne.
Jeśli planujesz wynająć powierzchnię biurową, to kontaktując się z wynajmującym możesz zapytać go o poziom dostosowania budynku do aktualnie panujących warunków. Bezpośrednie i bezpłatne zapytanie jak zawsze złożysz przez REALKO24. Prowizja pobierana jest od wynajmującego dopiero po zawarciu umowy najmu – i jest najniższa na rynku, wynosi 1%.