Listopad 13, 2019
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

Wrocławski rynek biurowy na fali

Rynek-biurowy-wroclaw

Rynek biur we Wrocławiu w ciągu czterech lat podwoił ilość powierzchni i w 2018 r. przebił symboliczną barierę miliona metrów kwadratowych. 1,07 mln mkw. – dokładnie tyle w połowie 2019 r. liczyły wrocławskie zasoby biurowe. Wzrost rok do roku wynosi 13 proc., Wrocław zaś cieszy się mianem trzeciego największego rynku biurowego w Polsce. Sprawdź, jakie biura oferuje.

Biura we Wrocławiu – dane dotyczące rynku

Fakty i liczby dotyczące wrocławskiego rynku biur przestawiają się następująco (za raportem Cushman & Wakefield „Rynek biurowy we Wrocławiu – I kw. 2019”):

 • całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu wynoszą 1,07 mln mkw., a wolnej powierzchni jest nieco ponad 100 tys. mkw.,
 • stopa pustostanów wynosi 9,34%, co oznacza spadek rok do roku o 0,4%,
 • nowa podaż powierzchni biurowej jest równa 16,5 tys. mkw. – to spadek rok do roku o 529%. Oznacza to, że szczyt boomu inwestycyjnego na wrocławskim rynku biurowym jest już za nami, nadal jednak oddawane są nowe powierzchnie,
 • ile kosztuje biuro we Wrocławiu? Średnia wyjściowa stawka czynszów w najlepszych lokalizacjach wynosi 15 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Za biuro o powierzchni 500 mkw. w centrum Wrocławia najemca zapłaci przeciętnie 7500 euro miesięcznie.

Nowe biura we Wrocławiu

Deweloperzy dostrzegają biznesowy potencjał Wrocławia i chętnie inwestują w stolicy Dolnego Śląska. W mieście funkcjonuje około 170 centrów usług dla biznesu (BPO, SSC/GBS, IT, R&D), a pracuje w nich blisko 50 tys. osób. Czyni to Wrocław jednym z największych biznesowych centrów Polski i pociąga za sobą nowe inwestycje na rynku biurowym.

Jak czytamy w opracowaniu firmy doradczej Cushman & Wakefield, relatywnie niska podaż ograniczyła aktywność najemców na wrocławskim rynku biurowym – nowe inwestycje jednak nie wyhamowały. Dane firmy JLL za pierwszą połowę 2019 r. wskazują, że w budowie jest około 190 tys. nowych powierzchni biurowych.

Wśród wartych uwagi nowych nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu można wymienić na przykład:

 • West 4 Business Hub. Budowa tego kompleksu handlowo-usługowo-biurowego zakończy się w 2020 r. Powierzchnia biurowa (klasa A) wyniesie 80 tys. mkw., a w pierwszym etapie inwestycji oddanych do użytku będzie 15,5 tys. mkw.
 • CU Office. Zakończenie inwestycji zaplanowano na IV kwartał 2019 r. Powierzchnia biurowa siedmiopiętrowych budynków wynosi 23 tys. mkw. Miała tu miejsce jedna z największych transakcji na wrocławskim rynku biurowym w 2019 r. – firma Softserve Poland wynajęła w CU Office powierzchnię 4400 mkw.
 • City Forum/ City 2. Ten nowoczesny kompleks dwóch biurowców klasy A oferuje 24 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia w prestiżowej lokalizacji nieopodal wrocławskiego rynku.
 • Business Garden. To w tej chwili największy realizowany poza Warszawą budynek biurowy, o łącznej powierzchni 117 tys. mkw. Dziewięć budynków biurowych znajduje się na jednym terenie wraz z ogrodem i pawilonem restauracyjnym.
 • Centrum Południe. Kompleks dwóch budynków biurowych, które za 52 mln euro buduje firma Skanska, ma zostać oddany do użytku w połowie 2020 r. i zaoferuje najemcom 26 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni. W dalszej przyszłości w ramach Centrum Południe wybudowane zostaną trzy kolejne budynki biurowe. Mówi się, że to „początek wrocławskiego city i business center”.
 • Nowy Targ. To kolejna wrocławska inwestycja firmy Skanska. Na siedmiu kondygnacjach mieści się łącznie ponad 19 tys. mkw. powierzchni biurowej.
 • Zapytanie dotyczące powierzchni w tych oraz innych wrocławskich biurowcach możesz złożyć już dziś przez Realko24. Wyszukaj interesujący Cię budynek i wypełnij formularz, aby skontaktować się z wynajmującym bez udziału pośrednika.

Coworking we Wrocławiu

Wrocławski rynek biurowy oferuje też sporo przestrzeni dla najemców, których interesują elastyczne kontrakty na krótszy termin. Co prawda zyskujący szaloną popularność na całym świecie WeWork do stolicy Dolnego Śląska jeszcze nie dotarł, lecz biura w modelu coworkingowym można wynająć między innymi od operatorów Regus, Moreflow, IdeaPlace czy Business Link.

Rynek biur we Wrocławiu – podsumowanie

Wrocław ma doskonałą ofertę dla najemców poszukujących przestrzeni biurowej. Otoczenie biznesowe w stolicy Dolnego Śląska należy do najbardziej atrakcyjnych i najprężniej rozwijających się w Polsce, a zarazem ceny są tu wyraźnie niższe niż w Warszawie. Wszyscy zainteresowani najmem biura we Wrocławiu powinni mieć otwarte oczy również na inwestycje w trakcie realizacji. Tych bowiem nie brakuje, a w ciągu najbliższych lat w mieście zobaczymy wiele nowoczesnych, przeszklonych budynków biurowych. Przestrzeń w nich można zarezerwować już dziś, korzystając z platformy Realko24. Dzięki temu, że zapytanie wysyłane jest wprost do wynajmującego, w procesie najmu pomijany jest pośrednik. To gwarantuje najszybszy czas transakcji i najniższy koszt na rynku.

Przypisy:

 1. https://wroclife.pl/nasze-miasto/kariera-biznes/rynek-biurowy-we-wroclawiu-2/
 2. https://www.wroclaw.pl/biznes/wroclawski-rynek-biurowy-2019
 3. http://www.outsourcingportal.eu/pl/raport-marketbeat-rynek-biurowy-we-wroclawiu
 4. http://info.cushmanwakefield.com/l/263412/2019-08-29/23m7cp
 5. https://absl.pl/wp-content/uploads/2019/05/Regional-Office-Market-Q1-2019.pdf

Źródło: