Marzec 19, 2020
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

W oczekiwaniu na nową normalność

Nastały czasy trudne dla wszystkich. Obok pandemii nie da się przejść obojętnie. Musimy sobie uświadomić, że żyjemy w historycznym momencie. Koronawirus, podobnie jak inne globalne kryzysy, już teraz zaznacza duży punkt zwrotny dla ludzkości w XXI wieku. Wywiera ogromny wpływ nie tylko na społeczeństwo, ale też na biznes. Szczególnie bliska nam, Realko24, branża nieruchomości komercyjnych stoi u progu dużych zmian.

Galerie handlowe są pozamykane, a łańcuchy dostaw – poważnie ograniczone. Sklepy zamieniły się w super drogie magazyny do przechowywania towaru. Część tego towaru uda się sprzedać przez internet, ale sprzedawcy i producenci i tak liczą już ogromne straty. Skali tych strat w całym 2020 r. nie da się w tej chwili przewidzieć.

Wynajmujący powierzchnie handlowe mogą mieć uzasadnione obawy co do dalszych losów ich najemców.

Powierzchnie biurowe świecą pustkami. Każdy, kto może, pracuje z domu. Na przykład w banku ING całkowicie zrezygnowano z zebrań, narad i szkoleń pracowników. W wielu firmach wstrzymano delegacje.

W czasie pandemii, biurowce zmieniają się w pustostany. Branża jest w zamrożeniu. Czas pokaże, jak wpłynie to na ceny powierzchni biurowych, handlowych czy magazynowych w bliższej i dalszej przyszłości. Czekamy na nową normalność.

W Realko24 wierzymy w ludzką elastyczność i niesamowitą zdolność dostosowywania się do zmian. Tych w najbliższym czasie będzie dużo. Ale ludzie sobie z nią poradzą, poradzi sobie też biznes, w tym sektor nieruchomości komercyjnych.

Nie będziemy Wam na razie podawać standardowych informacji branżowych ani opowiadać o biurowcach. W obecnej sytuacji mija się to z celem. Będziemy za to śledzić wpływ COVID-19 na nieruchomości, biznes oraz na sposób, w jaki zmienia naszą relację z pracą.

Tymczasem przypominamy o tym, co ważne:

  • Jeśli możecie, unikajcie biurowych open space’ów w pracy. To nie jest dobre środowisko, jeśli celem jest uchronić się przed złapaniem wirusa (korona czy jakiegokolwiek innego).
  • Dbajcie o bezpieczeństwo i higienę w budynkach. Twórzcie przestrzenie, które sprzyjają w obecnej sytuacji, a nie sprawiają dodatkowe zagrożenie. Dezynfekujcie często i dokładnie.
  • Obserwujcie zmiany w swojej branży. Nie ulegajcie panice, ale zwracajcie uwagę na to, co dzieje się z biznesem. Czytajcie analizy. Znając dokładną sytuację, można stworzyć lepszy plan A, B i C dla siebie lub swojego biznesu. W czasach chwiejności ekonomicznej to szczególnie istotne.

Jeśli macie pod ręką ciekawy artykuł na temat wpływu koronawirusa na biznes lub chcecie podzielić się własnymi spostrzeżeniami, to dajcie  nam znać na [email protected] – bo być może warto, abyśmy podali te informacje dalej.

I trzymajcie się zdrowo 🙂

Źródło: