Maj 16, 2020
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

Dlaczego magazyn warto wynająć właśnie teraz?

Jeśli zastanawiałeś się nad wynajęciem powierzchni magazynowej, to teraz jest idealny czas, by skłonić się do konkretnej decyzji. Dlaczego? Ma to związek z sytuacją na rynku magazynowym. Musimy zastanowić się przed moment nad ciągiem przyczynowo-skutkowym, biorąc pod uwagę wpływ epidemii. Wtedy wiele się wyjaśni.

Epidemia COVID19 doprowadza do częściowego paraliżu gospodarki. Cierpi na tym między innymi handel. Galerie zostają zamknięte, potem ich działanie zostaje przywrócone do pewnego – niepełnego poziomu. Sklepy zmieniły się w koszmarnie drogie przechowalnie towaru. Sprzedawcy liczą straty.

Zakupy są generalnie utrudnione. Spora część ludzi też po prostu woli zostać w domu, zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Co w związku z tym?

Wielkie sieci muszą stawiać na sprzedaż w internecie. Z jednej strony po to, by jakoś zwiększyć wskaźniki sprzedaży, a z drugiej – bo taka jest obecna potrzeba konsumentów. Robienie zakupów w internecie zyskuje na popularności. Niektórzy klienci dopiero oswajają się z takim modelem robienia zakupów, a inni już wcześniej dobrze go znali i teraz po prostu coraz bardziej się do niego skłaniają.

I kiedy gospodarka zostanie całkowicie odmrożona – a to może potrwać jeszcze dosyć długo – to ludzie oczywiście chętnie wrócą do sklepów. Ale pewne przyzwyczajenia zostaną. Komu raz wejdą w nawyk zakupy online, ten potem rzadziej będzie wybierał podróż do sklepu. Tym bardziej biorąc pod uwagę, jaką wygodę oferują e-sklepy: od kodów rabatowych i błyskawicznej dostawy kurierem, po darmowe zwroty bez konieczności podania przyczyny.

A czego przede wszystkim potrzebuje rynek handlu internetowego? Magazynów. Przecież gdzieś te wszystkie towary do wysyłki trzeba trzymać. W dalszym ciągu wychodzi to znacznie taniej, niż płacenie czynszu w galerii handlowej. Dlatego bardzo możliwe, że wraz ze wzrostem popularności zakupów online, popyt na powierzchnie magazynowe będzie rósł. Będą zawierane kolejne transakcje najmu i sprzedaży magazynów, bo tego teraz potrzebuje rynek.

Sytuacja na rynku magazynowym

Łączny zasób powierzchni magazynowych w Polsce przekroczył w ostatnim czasie 19 mln mkw. To blisko dwukrotnie więcej, niż wynosi łączny zasób powierzchni biurowej na rynkach lokalnych + Warszawa.

  • W I kw. br. ukończono inwestycje o łącznej powierzchni 428 tys. mkw.
  • Prawie 2,2 miliona mkw. powierzchni magazynowej jest w budowie.
  • Łączny wolumen transakcji najmu osiągnął w I kwartale prawie 960 tys. mkw.

Wszystkie te wskaźniki, jak podkreśla Cushman&Wakefield, świadczą o doskonałej kondycji rynku.

Wciąż „królują” rynki Warszawy i Górnego Śląska – to tam finalizowanych jest najwięcej umów, jeśli chodzi o powierzchnie magazynowe. Ale aktywne pozostają również m.in. rynki Wrocławia i Trójmiasta.

A co obecnie się buduje? Przekrój jest szeroki: od regionalnych parków logistycznych typu multi-let, projektów typu BTS po miejskie parki, w dużej mierze wykorzystywane dla wsparcia logistyki „ostatniej mili”.

Jak długo utrzymają się obecne ceny?

Eksperci mówią, że ceny za metr kwadratowy w tym roku jeszcze się utrzymają. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą podpisać kontrakt teraz. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na jedną kwestię. Jeśli popyt będzie rósł, możliwe są dwie rzeczy: wzrost cen i/lub zmniejszenie dostępności magazynów w atrakcyjnych lokalizacjach. Taki wzrost cen może zacząć się już w 2021 roku.

Dlatego jesteśmy zdania, że teraz jest idealny moment na zawarcie transakcji z wynajmującym powierzchni magazynowej. Druga połowa bieżącego roku prawdopodobnie będzie okresem, w którym kształtuje się zwiększony popyt na magazyny – i zarazem poprzedzającym wzrost cen.

Na decyzję oczywiście jest jeszcze trochę czasu. Ale lepiej zasygnalizować wcześniej, że warto przestać ją odkładać na później i skorzystać z prawdopodobnie ostatnich miesięcy obecnych cen.

Aby sprawdzić aktualną mapę magazynów na wynajem, przejdź na https://realko24.com/pl/budynki i w „Wyszukiwanie zaawansowane” wybierz „Magazyn”.

Źródło: