Styczeń 24, 2021
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

Warszawa idzie po kolejny milion. Rynek biurowy w stolicy w 2020 i 21 roku

warsaw trade tower

Rynek biurowy w Warszawie w 2020 roku wyraźnie zwolnił w stosunku do roku poprzedniego. Nic w tym jednak dziwnego, zważywszy na fakt, że 2019 był rekordowy pod względem ilości i wartości transakcji, a także kilku innych wskaźników w sektorze nieruchomości komercyjnych. Rok 2020 Warszawa zamyka więc z wynikiem osłabionym, ale i tak zdecydowanie wyższym od średniej za ostatnie 10 lat. Jakie były największe transakcje? Jakie budynki oddano do użytku? Podsumowujemy 2020 i piszemy, co wydarzy się w 2021 roku.

– Łączna wartość wszystkich transakcji biurowych osiągnęła wartość niemal 2 mld euro, z czego około 66%, czyli 1,3 mld euro przypadło na obiekty w Warszawie. Jest to wynik niemal o połowę niższy od rekordowego rezultatu z roku 2019, ale wciąż wyższy o ponad 21% od 10-letniej średniej z lat 2009-2019 – komentuje Tomasz Puch, ekspert z firmy doradczej JLL.

Z kolei CBRE w najnowszym raporcie podaje, że na warszawskim rynku biurowym przybyło w 2020 roku 314 tys. metrów kwadratowych powierzchni, co oznacza roczny wzrost o 5,5 proc. A w 2021 roku wzrost ma być jeszcze większy.

Rynek biurowy w 2020 roku – transakcje i projekty w Warszawie

W samym IV kwartale minionego roku w Warszawie oddano blisko 76 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To zsumowany zasób trzech nieruchomości:

> Mennica Legacy Tower – w tym wyczekiwanym przez rynek budynku w końcu przecięto wstęgę, tym samym oddając do użytku 47 900 mkw. powierzchni biurowej.

> Lixa budynek A oraz Lixa budynek B – oba budynki tworzą nowy kompleks biurowy o łącznej powierzchni blisko 28 tys. mkw, zlokalizowany w atrakcyjnym miejscu na bliskiej Woli.

Powyższe nieruchomości oddano do użytku w IV kwartale, z kolei w całym 2020 roku za najgłośniejszą „premierę” nowego budynku można uznać oddanie projektu The Warsaw Hub, tuż przy metrze Daszyńskiego. To największy biurowiec, jaki w tym roku zyskała Warszawa – jego powierzchnia wynosi 89 tys. mkw.

Do największych transakcji najmu w ubiegłym roku należały: rekordowa umowa przednajmu PZU w Generation Park Y – pierwszym budynku wieżowym Skanska w Polsce (46 500 mkw.), umowa typu sale and leaseback DSV na Mokotowie (20 000 mkw.) oraz odnowienie umowy i ekspansja Poczty Polskiej w Domaniewska Office Hub (19 800 mkw.).

2021 optymistycznie, ale nie bez zmian

Eksperci CBRE wskazują, że jeśli wszystkie projekty biurowe zostaną dowiezione zgodnie z planem, w tym roku wzrost podaży na stołecznym rynku wyniesie 7,1 proc.

Tym samym Warszawa przekroczy kolejny znaczący próg powierzchni biurowej – 6 mln. mkw. Rok 2020 stolica zamknęła z zasobem powierzchni biurowej na poziomie około 5 mln 912 tys. mkw. (dane za Polską Izbą Nieruchomości Komercyjnych). Punkt progowy jest zatem bardzo blisko.

Zobacz też: Top 5 najwyższych budynków biurowych w Warszawie

Media wskazuję, że w tym roku ruszy mniejsza liczba nowych projektów. Inwestorzy skupią się na lokalizacjach, w których popyt na przestrzeń biurową nadal jest spory – bo choć podaż utrzymuje się na dobrym poziomie, popyt spadł. „Winowajcą” oczywiście jest pandemia. W zeszłym roku w Warszawie wynajęto w sumie 602 tys. mkw., co oznacza mniejszą aktywność najemców o ok. 30 proc.

Jako że czasy są niepewne, najemcy najczęściej renegocjują umowy, a z większymi decyzjami dotyczącymi na przykład relokacji, czekają na tak zwaną „nową normalność”. Nie należy jednak się spodziewać, że rynek biurowy – czy biznes w ogóle – powrócą do kształtu sprzed pandemii.

– Rola biura będzie mocniej ukierunkowana na to, czego brakuje nam w domu, czyli interakcje. Z jednej strony, skłanianie się pracodawców do hybrydowego modelu pracy może skutkować zmniejszaniem zapotrzebowania na powierzchnię biurową. Ale z drugiej, zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu oraz tworzenia nowoczesnych przestrzeni do współpracy. Te dwie przeciwstawne tendencje mogą skutkować jedynie niewielkim spadkiem zapotrzebowania na przestrzeń biurową – mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Po więcej prognoz, jak będą kształtowały się trendy dotyczące powierzchni biurowych, zapraszamy do naszych tekstów:

> 4 trendy w designie biurowym na 2021 rok

> Rynek biurowy. Co zmieniło się w 2020 r. i co przyniesie 2021?

Źródło: