Grudzień 12, 2019
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

Rynek biurowy w Trójmieście, czyli prowadzenie biznesu nad polskim morzem

Rynek-biurowy-w-Trojmiescie

„Trójmiasto należy do czołówki rynków w Polsce pod względem skuteczności pozyskiwania nowych najemców biurowych” – stwierdza firma doradcza Cresa. Wydaje się to uzasadnione chociażby patrząc na wskaźnik lokalnych pustostanów. Według danych Coliers, w tym roku osiągnął on poziom 6,1 proc., czyli najniższy od 10 lat i zarazem jeden z najniższych w Polsce. Trójmiejskie powierzchnie biurowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najemców, a wysoki popyt idzie ramię w ramię z podażą.

Biura w Trójmieście – dane dotyczące rynku

W 2018 r. rynek biurowy w Trójmieście powiększył się o 77 tys. mkw i jako całość mierzy już 775 tys. mkw. To czwarty wynik w Polsce, po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, co umacnia pomorską aglomerację jako jedno z najważniejszych centrów biznesowych w Polsce. Biura w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród firm z branży IT i telekomunikacji (39 proc.) oraz handlowej (14 proc.) i finansowej (12 proc.). Duże znaczenie mają firmy skandynawskie, które chętnie otwierają oddziały na Pomorzu.

Trójmiejski rynek biurowy powiększył się w 2018 roku aż o kilkanaście procent dzięki oddaniu trzech dużych inwestycji: Olivia Star (43,700 mkw) i Olivia Prime A (29,400 mkw) w Gdańsku oraz Centrum Sportowa C w Gdyni (3,800 mkw). Patrząc na inwestycje w trakcie realizacji można dojść do wniosku, że aglomeracja trójmiejska – śladem Wrocławia – niedługo przebije barierę 1 mln mkw powierzchni biurowej. W przygotowaniu są między innymi takie projekty jak:

  • IV etap kompleksu biurowego Alchemia – Neon (blisko 34,000 mkw),
  • nowy budynek kompleksu Olivia Business Center (26,000 mkw),
  • budynek A kompleksu WAVE (22,600 mkw),
  • Heweliusza 18 (10,000 mkw),
  • biurowiec GATO (10,000 mkw).

Zapytanie dotyczące powierzchni w tych oraz innych trójmiejskich biurowcach możesz złożyć już dziś przez Realko24. Wyszukaj interesujący Cię budynek i wypełnij formularz, aby skontaktować się z wynajmującym bez udziału pośrednika.

Ceny biur w Gdańsku, Gdyni, Sopocie

Ile kosztuje biuro w Trójmieście? Ceny są podobne jak na konkurencyjnych rynkach we Wrocławiu i Krakowie i wahają się w granicach 12-15,5 euro za metr kwadratowy miesięcznie w budynkach klasy A. Oznacza to, że za 500 mkw nowoczesnej powierzchni biurowej w atrakcyjnej lokalizacji – na przykład na gdańskiej Oliwie – najemca zapłaci przeciętnie ok. 7000 euro miesięcznie. W starszych budynkach klasy B/B+ ceny są niższe o 3-5 euro z metra.

Trójmiejski rynek biurowy jest o tyle charakterystyczny, że co prawda mówimy o jednej aglomeracji – ale o trzech miastach, gdzie powierzchnia biurowa nie rozkłada się równomiernie. Najważniejszy w tym regionie jest Gdańsk. Tam koncentruje się ok. 75 proc. powierzchni, w Gdyni 21 proc., a w Sopocie 4 proc. Najwięcej biur znajduje się w pobliżu trasy Szybkiej Kolei Miejskiej, co nie dziwi, zważywszy na wzrost znaczenia dostępności komunikacyjnej nieruchomości komercyjnych. Im lepszy dojazd do biura, tym większa szansa na znalezienie najemcy.

Coworking w Trójmieście

Jeśli chodzi o biura coworkingowe, czyli powierzchnie wynajmowane w elastycznym modelu, przeważnie na krótszy termin, zdecydowanie największą ofertą w Trójmieście może pochwalić Gdańsk. To tu mniejsi najemcy mogą skorzystać na przykład z biur O4 Coworking czy Współpracowni. Ale i w Gdyni znajdą się tego typu powierzchnie – na przykład w Concept Space przy Placu Górnośląskim.

Rynek biurowy w Trójmieście – podsumowanie

Jak zauważa szef trójmiejskiego oddziału CBRE Mariusz Wiśniewski, „deweloperzy i najemcy decydują się na wybór Gdańska, ponieważ ten wyróżnia się jakością życia, bardzo dobrą lokalizacją oraz dużą skalą biznesu”. Na polskim wybrzeżu po prostu przyjemnie robi się biznes, a firmy nie mają tu problemu ze znalezieniem dla siebie odpowiednich powierzchni. Przyrost nowych powierzchni biurowych w Trójmieście odbywa się na imponującą skalę – to jeden z najbardziej dynamicznych rynków w kraju, a plany kolejnych inwestycji pozwalają patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Źródło: