Maj 22, 2019
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

Wynajem biura. Kiedy warto skorzystać z pośrednika, a kiedy postawić na alternatywę?

W dobie nowych rozwiązań technologicznych pośrednicy na rynku nieruchomości komercyjnych przestali być niezbędnym elementem transakcji. Nie znaczy to jednak, że zupełnie stracili na znaczeniu. Dobry agent wciąż może okazać się potrzebny. Tyle że będzie to zawężone do specyficznych sytuacji.

Nie bez powodu mówimy o dobrym agencie, gdyż to przede wszystkim taki specjalista okaże się cennym towarzyszem w procesie najmu. Niestety, trafienie na profesjonalistę z dużą wiedzą i doświadczeniem może okazać się trudniejsze, niż się wydaje.

Czemu tak się dzieje?

O tym powiemy za chwilę. Załóżmy jednak, że faktycznie mamy do czynienia z rzetelnym brokerem, prawdziwym rynkowym wyjadaczem, a przy tym osobą o nienagannej moralności i etyce zawodowej.

Wymieniamy 3 sytuacje, w których taki człowiek może naprawdę pomóc.

1. Dobry pośrednik pomoże sprecyzować kierunek poszukiwań

Na rynku nieruchomości zdarza się sytuacja, kiedy najemca nie ma odpowiedniego rozeznania rynkowego oraz sam nie do końca wie, jaki budynek byłby dla niego najbardziej odpowiedni.

Dobry broker pomoże przede wszystkim sprecyzować kierunek poszukiwań. Gdy najemca opowie mu o specyfice swojego biznesu, pośrednik może zasugerować np. lokalizację czy wielkość powierzchni.

Wtedy może się okazać, że najemca, który początkowo myślał o 400 mkw biura w biznesowej części miasta, ostatecznie zdecyduje się na 200 mkw w innej dzielnicy – bo pośrednik uświadomi mu, że ze względu na rodzaj działalności wystarczy mu mniejsza, ale lepiej dostosowana i bardziej elastyczna przestrzeń poza biznesowym centrum.

Kiedy mamy poczucie, że się gubimy, że nie mamy pełnej pewności co do tego, czego szukamy (100 metrów czy 300 metrów? Szklany biurowiec czy kamienica?), może to być sygnał, że potrzebujemy wsparcia dobrego pośrednika, by nie tracić czasu na szukanie czegoś, czego od początku nie potrzebowaliśmy.

2. Dobry pośrednik pomoże wprowadzić na rynek sieć

Skorzystanie z pośrednictwa jest dobrym rozwiązaniem, kiedy rozwijamy sieć i chcemy otworzyć kilka punktów, na przykład sprzedaży. Agencje posiadające oddziały w różnych miastach mogą pomóc szybciej wprowadzić markę na rynek, zwłaszcza kiedy jesteśmy z innego kraju i nie mamy pojęcia, jak wygląda miejscowy rynek nieruchomości.

Pośrednik w takim wypadku łączy swoją wiedzę z tym, że może od razu zaoferować więcej niż jedną lokalizację do rozwoju sieci.

Jeśli chcesz wprowadzić na rynek sieć sklepów, agent nieruchomości może okazać się pomocny.
Jeśli chcesz wprowadzić na rynek sieć sklepów, agent nieruchomości może okazać się pomocny.

3. Dobry pośrednik pomoże załagodzić spór negocjacyjny

Bywa, że – kierowani osobistą dumą – najemca i wynajmujący nie dojdą do porozumienia w sprawie ceny za wynajem lub jakichś błahych detali.

Każdy upiera się przy swojej stawce, nawet kiedy różnica jest nieznaczna i tak naprawdę obie strony mogłyby ustąpić bez większej straty.

W grę wchodzą emocje, a pośrednik jest tą osobą stojącą z boku, kimś w rodzaju mediatora, który pomaga stronom wystudzić temperament i dojść do porozumienia. Może w ten sposób „uratować” dobrą transakcję, która w innym przypadku nie doszłaby do skutku.

Dobry pośrednik – rzadki klejnot na rynku

Rynek nieruchomości komercyjnych – w przeciwieństwie do rynku nieruchomości mieszkaniowych – ma to do siebie, że pośredników jest stosunkowo niewielu.

Ci z najlepszą wiedzą i największym doświadczeniem z reguły poświęcają swój czas na największych klientów: banki, korporacje, duże firmy. To najemcy, którzy szukają wielkich powierzchni na długi okres.

Czytaj też: O czym pośrednik NIE powie ci w trakcie współpracy

Pozostali muszą liczyć się z tym, że prawdopodobnie zostanie im przydzielony mniej doświadczony broker (tzw. junior), który niekoniecznie ma najlepszą wiedzę o lokalnym rynku, a jego doradztwo może (choć oczywiście nie musi) być uzależnione od wysokości prowizji powiązanych z konkretnymi budynkami.

Dlatego też korzystając z usług pośrednika musimy zawsze domagać się transparentności – informacji, jaką prowizję uzyska ze sprzedaży lub najmu w różnych miejscach.

Technologia zamiast pośrednika

Jak wspomnieliśmy, dobry broker, jeśli już na takiego trafimy, może być bardzo pomocny w sytuacji, kiedy potrzebujemy faktycznego doradztwa (również w kwestii umów czy wyposażenia powierzchni) czy chcemy rozwinąć sieć sprzedaży, szczególnie na obcym rynku.

W pozostałych sytuacjach warto rozważyć bardziej nowoczesne i tańsze rozwiązanie. Przy sprecyzowanych potrzebach, platforma Realko24 pozwoli idealnie dopasowanym najemcy i wynajmującemu skontaktować się bezpośrednio – oszczędzając ich czas oraz pieniądze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak to działa, to tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania. Możesz również zobaczyć poniższy, krótki filmik.

Źródło: Realko24