Kwiecień 25, 2020
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Bez kategorii

Obniżka czynszu za powierzchnie biurowe – i co dalej?

Handel powoli wraca do normy. Sklepy z powrotem się otwierają. H&M ogłosił, że zacznie od placówek znajdujących się bezpośrednio przy ulicach. Na galerie handlowe musimy poczekać. Ale jest taki obszar biznesu, który wciąż czeka na zmiany spowodowane pandemią.

Mowa o wynajmie powierzchni biurowych. Branża nieruchomości komercyjnych jest w częściowym zamrożeniu. To, co miało się budować, jest budowane. Transakcje dochodzą do skutku.

Zarazem inwestorzy wiedzą, że muszą się wstrzymać z dalszymi decyzjami. Z kolei bardzo duża część najemców mocno ucierpiała finansowo w ostatnim czasie. Co w związku z tym?

Eksperci przewidują, że firmy będą masowo (i agresywnie) negocjować warunki najmu z właścicielami powierzchni biurowych. Spadki czynszów prawdopodobnie są nieuniknione. Dynamika relacji między najemcami i wynajmującymi ulegnie zmianie.

Czytaj też: 5 zaleceń dla wynajmujących nieruchomości na czas epidemii

Komunikacja i etyczne negocjacje w dobie COVID19

My, Realko24, jako twórcy internetowej platformy do łączenia najemców z wynajmującymi, mamy w związku z tym apel do obu stron.

  1. Wzajemne zrozumienie. Zasadniczo w biznesie można grać na siebie (koncentracja na swoich potrzebach) albo na partnera (koncentracja na potrzebach tej drugiej strony transakcji). W trudnych czasach trudniej jest o empatię. Nie zapominajmy o niej również w procesach negocjacji oraz gdy na stole leżą pieniądze.
  2. Najemca i wynajmujący to dwie strony tej samej monety. Roszczeniowa postawa może zniszczyć każdą dobrą relację biznesową. Zamiast tego, zasiadajcie do rozmów z intencją wspólnego wypracowania rozwiązań.
  3. Wspólnie szukajcie sposobów na oszczędności. Kiedy tylko to możliwe, stawiajcie na rozwiązania technologiczne, które pomogą wyeliminować zbędne koszty – tak w codziennym funkcjonowaniu biura, jak i w procesie zawierania transakcji.

 

Źródło: