Grudzień 12, 2019
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

Nowe biurowce w Krakowie. Co powstało i co się buduje?

Jak wskazuje raport Walter Herz, tylko w pierwszej połowie 2019 roku w Krakowie wynajęto 140 tys. mkw powierzchni biurowej. To rekord, jeśli chodzi o polskie rynki lokalne i znak, że biura w Krakowie cieszą się ogromną popularnością. Miasto oferuje coraz więcej przestrzeni dla biznesu, a nowe projekty zaskakują rozmachem. Poniżej przedstawiamy świeże biurowce w Krakowie – te, które niedawno powstały i te, które dopiero są w trakcie realizacji.

V. Offices

Biurowiec V. Offices mieści się przy Alei 29 listopada, od strony bliżej centrum. Okolica ta staje się coraz bardziej biznesowa, co potwierdza między innymi niedawno oddana do użytku inwestycja AFI Management. Nieruchomość była w budowie od 2017 r. i została ukończona po niespełna dwóch latach robót. Efektem jest zasilenie krakowskiego rynku biurowego ponad 21 tys. mkw nowoczesnej przestrzeni biurowej. Warto nadmienić, że obiekt uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie „Outstanding”, co oznacza, że spełnia najbardziej wyśrubowane standardy ekologiczne i w związku z tym posiada np. 14 stacji ładowania samochodów elektrycznych, 184 szafki dla rowerzystów oraz bardzo atrakcyjne zielone rozwiązania.

Mogilska Office

Dla większości rodowitych Krakowiaków biurowiec Prodlewu przy ulicy Mogilskiej był obiektem, który dobrze kojarzyli lub przynajmniej o nim słyszeli. To już jednak historia – budynek został wyburzony, a w jego miejscu powstał nowoczesny, 9-piętrowy biurowiec Mogilska Office, oferując najemcom 12 tys. mkw przestrzeni klasy A. To efekt trwającej około półtora roku realizacji, która zakończyła się w kwietniu 2019 r. Inwestor chwali się między innymi tarasami dostępnymi z biur, zielonymi balkonami, nowoczesnym systemem oświetlenia i wysokimi pomieszczeniami, sięgającymi nawet 3,3 metra wysokości. Mogilska Office sąsiaduje z innymi biurowcami w tej coraz modniejszej biznesowej okolicy – nieopodal znajduje się Meduza M65, Archetura i Grzegórzki Park.

Dot Office F1

Ulica Czerwone Maki w Krakowie jeszcze kilka lat temu była zupełnie nieznana, a okolica oferowała niewiele. Dziś znajdują się tam nowoczesne osiedla, pętla tramwajowa, a także coraz więcej miejsc do rozwoju biznesu. Dot Office grupy Buma to potężny kompleks, w ramach którego powstało dotąd 5 nowoczesnych biurowców klasy A, a budynek F1 jest najnowszą częścią realizowanego projektu, oddaną do użytku w 2019 roku. To blisko 10 tys. mkw pachnącej nowością powierzchni. Istotną informacją dla najemców może być to, że cały kompleks znajduje się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej „Krakowski Park Technologiczny”.

Equal Business Park

Equal Business Park powstaje w coraz lepiej zagospodarowanej części miasta – na początku ulicy Wielickiej (bliżej centrum), a więc w miejscu bardzo dogodnym komunikacyjnie. Zakończenie budowy planowane jest na III kwartał 2020 roku, a już dziś wiemy, że do wynajęcia będzie ponad 58 tys. mkw powierzchni biurowej w łącznie czterech budynkach klasy A. Na terenie kompleksu, oprócz samych biur, znajdą się również lokale handlowo-usługowe, co z pewnością okaże się dużym udogodnieniem dla najemców i osób pracujących w parku biznesowym Equal.

Biurowiec Klimeckiego

To kolejna, obok opisanego wyżej Equal, inwestycja Cavatina Holding, której zakończenia i oddania do użytku możemy spodziewać się jeszcze w 2020 r. Biurowiec Klimeckiego wyrasta u zbiegu ulic Klimeckiego i Nowohuckiej, w pobliżu coraz bardziej biznesowego Płaszowa. Na pięciu piętrach znajdować się będzie 8 tys. mkw powierzchni biurowej klasy A.

Tischnera Office

O Tischnera Office (obiekt niedawno sprzedany Globalworth Poland przez Cavatina Holding) mówi się jako o jednej z największych krakowskiej inwestycji biurowych. Nie bez powodu – oddana w tym roku nieruchomość to aż 34 tys. mkw powierzchni wykonanej w najwyższym standardzie, znajdującej się na 10 kondygnacjach, a do tego dochodzi 785 mkw przestrzeni zarezerwowanej dla lokali handlowych i usługowych. Deweloper chwali się proekologicznym podejściem, które potwierdza certyfikat BREEAM na poziomie „Very Good”, a także rozległe zielone tarasy, na które można wyjść z kilku pięter.

Unity Center

Unity Centre to dla Krakowa projekt szczególny. W mieście w roku 1979 powstał szkielet wieżowca. Miał być budynkiem NOT-u, jednak po drodze coś poszło nie tak (no dobrze, wiele rzeczy poszło nie tak) i obiekt przez lata stał nieukończony. „Szkieletor” był niechlubną wizytówką miasta, teraz jednak stanie się częścią supernowoczesnego kompleksu Unity Center i zarazem obecnie największego w Krakowie projektu deweloperskiego (biorąc pod uwagę nieruchomości komercyjne). Pięć budynków zaoferuje łącznie 50 tys. mkw powierzchni użytkowej – to prawie tyle, ile Galeria Krakowska. O Unity Center mówi się, że „ma być otwarty i tętnić życiem”.

Źródło: