Październik 15, 2019
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

Pierwsza na świecie platforma do wynajmu biur bez pośrednika. Jak to działa?

Pierwsza na świecie platforma do wynajmu biur bez pośrednika

Rynek hotelowy oraz apartamentów na wynajem dostały rozwiązania technologiczne, które znacznie ułatwiają wyszukanie i zarezerwowanie odpowiedniego lokalu – chodzi oczywiście kolejno o Booking oraz Airbnb. Do tej pory nie istniało jednak kompleksowe narzędzie, które pozwalałoby w podobnie łatwy sposób znaleźć biuro czy magazyn. Pierwszym rozwiązaniem technologicznym, które to umożliwia, jest stworzone w Polsce Realko24.

Zasada działania platformy jest prosta: najemca określa, jakiej powierzchni poszukuje, a zapytanie trafia do właścicieli odpowiednich budynków, którzy następnie mogą się z tym najemcą skontaktować.

Wielkie pieniądze i grono globalnych graczy

Można się zastanawiać…

Dlaczego tego typu rozwiązanie dla rynku biur i magazynów nie powstało wcześniej, skoro działające na podobnej zasadzie Booking i Airbnb od lat cieszą się ogromną popularnością? Powodów należy dopatrywać się między innymi w samej strukturze rynku nieruchomości komercyjnych.

Transakcje dotyczące powierzchni dla biznesu należą do największych z całego nieruchomościowego spektrum. Mówimy między innymi o wieloletnich kontraktach zawieranych z międzynarodowymi korporacjami, które potrzebują wielu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

W grę wchodzą ogromne pieniądze. Nic więc dziwnego, że rynek ten od dziesięcioleci kontrolowany jest przez niewielkie grono globalnych agencji pośrednictwa. Ich roczne obroty liczone są w miliardach dolarów.

– W całej tej sytuacji mało kto zwracał uwagę na fakt, że pośrednik tak naprawdę nie jest niezbędną stroną transakcji. To pomocnik, który, po pierwsze, dostaje zdecydowanie za duży procent od wartości transakcji, a po drugie może być spokojnie zastąpiony przez technologię. W dzisiejszych czasach mamy ku temu pełne możliwości – mówi Konrad Okła, twórca platformy Realko24, która łączy najemców z wynajmującymi na rynku nieruchomości komercyjnych.

Odwrócenie procesu najmu

Realko24 to nieskomplikowane z punktu widzenia użytkownika rozwiązanie, które znacznie upraszcza proces najmu powierzchni biurowych, magazynowych czy handlowych – i zarazem pierwsze tego typu narzędzie na świecie. Hasło „zmieniamy reguły gry na rynku nieruchomości komercyjnych” nie jest tylko pustym sloganem.

Najemca, który poszukuje powierzchni do wynajęcia, wypełnia formularz dotyczący jego potrzeb: ile metrów kwadratowych powinno mieć biuro, magazyn czy powierzchnia handlowa, w jakiej okolicy ma się znajdować, jaka cena go interesuje, jak długi kontrakt i tak dalej.

W następnym kroku to oferty szukają najemcy – i to oferty spersonalizowane, dostosowane do wcześniej wpisanych oczekiwań i potrzeb. W bazie Realko24 nie ma gotowych ofert najmu, ponieważ one z reguły szybko się dezaktualizują – jest natomiast baza osób, które mają oferty dotyczące swoich budynków i mogą je w każdej chwili dostarczyć.

Mówimy więc o odwróceniu i tym samym o uproszczeniu procesu. To wynajmujący, do którego pasują oczekiwania określone wcześniej przez najemcę, inicjuje kontakt i proponuje spotkanie. W rezultacie najemca nie musi samodzielnie przeglądać ofert ani polegać na propozycjach pośrednika. Te bowiem często okazują się kiepsko dopasowane.

Nieruchomości komercyjne bez pośrednika

– W tradycyjnym modelu szukania powierzchni to pośrednik pokazuje najemcy nieruchomość. Niestety nie oznacza to, że pomoże w wyborze najlepszej. Zamiast tego często będzie polecał te, na których najwięcej zarobi lub będzie faworyzował właścicieli budynków, z którymi ma najlepsze układy. Najemca przeważnie nie jest tego świadomy, bo ufa agentowi i wierzy, że dostaje najbardziej korzystną i najlepiej dopasowaną ofertę. Tymczasem takie coś jest możliwe dopiero dzięki technologii – przekonuje Konrad Okła.

Jak zaznacza twórca Realko24, technologia nie tylko pozwala zagwarantować, że spotkają się wyłącznie dopasowani najemcy i wynajmujący, ale również znacznie obniżyć koszty transakcji.

Przeczytaj też: O czym pośrednik nie powie ci podczas współpracy

Zapytanie od najemcy przekazywane jest odpowiednim wynajmującym. Kiedy któryś skontaktuje się z najemcą i dojdzie między nimi do podpisania umowy, wynajmujący płaci 1% od ceny transakcji (prowizja dla pośrednika wynosi przeważnie 5-10%).

Wartość ta jest taka sama dla każdego wynajmującego, bez względu na miasto, rodzaj budynku czy wielkość powierzchni. Najemca z kolei nie ponosi żadnych kosztów, a dzięki niższej prowizji ma szansę otrzymać lepsze warunki najmu.

Polska platforma z globalnymi aspiracjami

Realko24 jest polską firmą, która startując z Warszawy stopniowo stopniowo obejmuje swoim zasięgiem powierzchnie komercyjne w innych krajach. Biuro, magazyn czy powierzchnię handlową za pośrednictwem Realko24 już teraz można wynająć w Nowym Jorku, Berlinie, Moskwie, Pekinie, Sydney i wielu innych miastach świata – a baza budynków wciąż się powiększa.

Źródło: