Marzec 5, 2020
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

Dlaczego powierzchnie biurowe drożeją?

W Lizbonie czynsze za powierzchnie biurowe urosły w zeszłym roku o 19 proc. To największy wzrost wśród europejskich miast. Na drugim miejscu jest Berlin (+11 proc.), dalej Amsterdam (+8 proc.) oraz… Warszawa (+7 proc.). Co sprawia, że powierzchnie biurowe drożeją?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy spojrzeć z nieco szerszej perspektywy.

W europejskim sektorze inwestycyjnym znów padł rekord. Całkowita kwota, jaką zainwestowano na Starym Kontynencie, wyniosła w 2019 r. aż 281 mld euro. To wynik o 3 proc. wyższy niż w roku poprzednim (również rekordowym).

A najwięcej pieniędzy, ponownie, wydano na transakcjach dotyczących powierzchni biurowych. Wartość tych inwestycji stanowiła 47 proc. wszystkich zeszłorocznych inwestycji w Europie.

Przez rynek powierzchni biurowych każdego roku przetaczają się grube miliardy euro. Wolumen transakcji na tym rynku rośnie nieprzerwanie od kilku lat.

Co w związku z tym?

– W związku z tym wiele rynków notuje bardzo niski wskaźnik pustostanów (niewynajętych powierzchni), zwłaszcza w dzielnicach biznesowych o najbardziej ugruntowanej sytuacji, czego efektem są rosnące stawki czynszów we wszystkich największych miastach Europy – wyjaśnia Lou Cellier z BNP Paribas Real Estate w rozmowie z mediami.

Średni wskaźnik pustostanów liczony dla 15 głównych rynków w Europie spadł w 2019 r. do 5,2 proc. A zatem, mimo że deweloperzy nie ustają w wypuszczaniu na rynek nowych powierzchni biurowych do wynajęcia, popyt na nie stale utrzymuje się na wysokim poziomie.

Przy wysokim popycie ceny za metr kwadratowy w najlepszym razie utrzymują się na stałym poziomie. W wariancie gorszym dla najemców – rosną. To nieubłagane prawo rynku.

Dlatego tak ważne jest obniżanie kosztów samej transakcji. Korzystanie z platformy Realko24 gwarantuje najniższą na rynku i zawsze taką samą prowizję od transakcji w wysokości 1%. Prowizję płaci wynajmujący, a im ona jest niższa, tym lepsze warunki najmu może on zaproponować najemcy (np. niższy czynsz lub atrakcyjne dodatki). Nie zwlekaj – sprawdź, jak to działa.

Źródło: