Marzec 11, 2020
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

Coworking w Krakowie staje się coraz popularniejszy

Coworking w Krakowie rośnie w siłę. W mieście przybywa powierzchni biurowej, a młode firmy coraz chętniej wybierają biura coworkingowe jako miejsce do prowadzenia biznesu. Umowa typu flex okazuje się szczególnie atrakcyjna dla start-upów.

Głównym czynnikiem, który sprawia, że najemcy zabiegają o miejsce w biurach coworkingowych, jest elastyczność kontraktu. Wiele firm potrzebuje zaledwie niewielkiej przestrzeni, by rozwijać skrzydła i każdego roku zwiększać przychody, a konieczność podpisania wieloletniej umowy byłaby zbyt ryzykowna i po prostu nieopłacalna.

Atrakcyjność coworkingu

Dlatego właśnie coworking jest rozwiązaniem idealnie skrojonym pod młode, rozwijające się biznesy. Jest to uwarunkowane między innymi:

  • Możliwością podpisania umowy na krótszy okres, na przykład na rok czy dwa lata – w przeciwieństwie do „klasycznych” biurowców, gdzie preferowane są wieloletnie kontrakty,
  • Dostępnością mniejszych powierzchni, w sam raz dla kilku- czy kilkunastoosobowych zespołów,
  • Możliwością wynajęcia tzw. „hot desk”, opcja wybierana szczególnie przez freelancerów,
  • Obecnością innych firm oraz freelancerów, z którymi można nawiązywać bezpośrednie kontakty biznesowe chociażby w przerwie na kawę,
  • Przystosowaną infrastrukturą (kuchnia, toalety, chillout room-y) oraz dodatkami, które ułatwiają pracę i rozwój, np. szkolenia, strefa wellness czy obecność „pana kanapki”.

Jak mówi ekspertka z firmy doradczej Cresa: „W Krakowie coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się biura typu flex. Są one alternatywą dla standardowych 5-letnich umów najmu i umożliwiają najemcom dostosowanie okresu umowy do swoich indywidualnych potrzeb. Popyt na tego typu biura widoczny jest zwłaszcza wśród start-upów”.

Biura coworkingowe w Krakowie

Często wybierane biura coworkingowe w Krakowie to na przykład:

> Office&Cowork Centre przy Placu Matejki

> Office&Cowork Centre przy Dolnych Młynów

> Cowork Mrowisko przy Krupniczej

> Studio Coworking przy Królewskiej

> Coworking Rynek28 w samym sercu miasta

Składając zapytanie przez Realko24 kontaktujesz się bezpośrednio z wynajmującym. Pominięcie w procesie najmu pośrednika gwarantuje najniższą na rynku prowizję oraz przyspieszenie i ułatwienie samej transakcji.

Rynek biurowy w Krakowie

Na koniec 2019 r. całkowity zasób powierzchni biurowej w Krakowie sięgnął 1,42 mln mkw. To wzrost o 13 proc. względem roku poprzedniego i znak, że Kraków, jako najmocniejszy lokalny rynek biurowy w Polsce, nie przestaje się rozwijać. Naszą analizę rynku przeczytasz tutaj.

Źródło: