Listopad 13, 2019
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

Biurowce wyrastają jeden po drugim, czyli rynek biurowy w Warszawie

rynek-biurowy-w-Warszawie

Dzisiejsza Warszawa jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie miast dla inwestorów, co potwierdzają między innymi liczby dotyczące rynku biurowego. Według szacunków firmy JLL, w rynek ten w 2018 r. zainwestowano ponad 2 mld dol. Nowe biura w Warszawie powstają jedno za drugim, a pod względem podaży powierzchni biurowej polska stolica zostawiła w tyle Pragę czy Budapeszt. Obecnie to Warszawa najczęściej okazuje się pierwszym wyborem dla firm poszukujących siedziby w Europie Środkowej, do czego w dużej mierze przyczynia się jakość i dostępność biur.

Biura w Warszawie – dane dotyczące rynku

Fakty i liczby dotyczące warszawskiego rynku biur przestawiają się następująco (za raportem Cushman & Wakefield „Rynek biurowy w Warszawie – I kw. 2019”):

  • całkowite zasoby powierzchni biurowej wynoszą ok. 5,5 mln mkw. Dostępnej powierzchni jest nieco ponad 500 tys. mkw.,
  • nowa podaż powierzchni biurowej w 2019 r. wynosi 243 tys. mkw.,
  • wskaźnik pustostanów zmalał od 2018 r. o 1,7 pp. i wynosi 9,1%,
  • najem biura w Warszawie kosztuje 23,75 euro miesięcznie za metr kwadratowy (w najlepszych lokalizacjach). Oznacza to, że biuro o powierzchni 500 mkw. w Centralnym Obszarze Biznesu przeciętnie kosztuje 11875 euro miesięcznie. W rejonach pozacentralnych koszt za metr kwadratowy powierzchni biurowej spada do 14,50 euro miesięcznie.

Ponadto do 2021 r. ma zostać oddane 750 tys. mkw. biur w Warszawie, z czego największą uwagę zwracają wielofunkcyjny projekt The Warsaw Hub oraz Varso Place, wyrastający na najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Oba obiekty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najemców. Zapytanie dotyczące powierzchni w tych oraz innych warszawskich biurowcach możesz złożyć już dziś przez Realko24. Wyszukaj interesujący Cię budynek i wypełnij formularz, aby skontaktować się bezpośrednio z wynajmującym.

Biznes przenosi się na Wolę

Jak warszawski rynek biurowy rozkłada się na mapie miasta? Do niedawna biurowa część stolicy Polski koncentrowała się głównie na Służewcu, popularnie zwanym „Mordorem”. Dziś nadal jest to biznesowe centrum Warszawy, lecz ciężar stopniowo przenoszony jest na Wolę, gdzie powstają najwyższe i najbardziej nowoczesne biurowce w mieście. O Woli mówi się jako najszybciej rozwijającej się dzielnicy biznesowej w Polsce(1). Potwierdzają to takie budynki jak Warsaw Spire (100 tys. mkw. powierzchni użytkowej), The Warsaw Hub (75 tys. mkw. powierzchni biurowej) czy kompleks Spark, którego budowa ma zostać ukończona w 2021 r.

– Wola już dziś stała się nowym centrum biznesowym Warszawy, a kolejne inwestycje tylko umocnią jej pozycję – mówi cytowany przez Harvard Business Review Jeroen van der Toolen, Managing Director CEE Ghelamco(2). HBR tak pisze o powierzchniach komercyjnych na warszawskiej Woli: „Dzięki dostępności dużych powierzchni pięter i doskonałej lokalizacji biura te są szczególnie atrakcyjne dla firm z sektora IT, finansowego, FMCG, a także BPO/SSC.” Przykładem może być Citi Service Center, który wynajął blisko 19 tys. mkw. tuż przy Rondzie Daszyńskiego. To rekordowa w skali warszawskiego rynku biurowego transakcja.

Biura coworkingowe w Warszawie

W stolicy Polski – jak zresztą na całym świecie – popularność zyskują powierzchnie elastyczne. Operatorzy coworkingowi mają powody do zadowolenia – w 2018 r. wynajęli w Warszawie ponad 100 tys. mkw. powierzchni i według prognoz do końca 2019 r. przybędzie tyle samo nowej powierzchni elastycznej w mieście(3). W Warszawie dominują mali operatorzy, którzy udostępniają współdzielone powierzchnie biurowe w różnych częściach miasta, w tym na coraz popularniejszej Pradze Północ. Dodatkowo na rynek coworkingowy w Warszawie niedawno wszedł WeWork, z planami otwierania kolejnych lokalizacji. Innym międzynarodowym operatorem coworkingowym, działającym również w Warszawie, jest Spaces, który oferuje elastyczne biura w atrakcyjnej lokalizacji przy ulicy Marszałkowskiej.

Rynek biur w Warszawie – podsumowanie

Pod kątem biznesowym Warszawa rozwija się w bardzo szybkim tempie, z powodzeniem przyciągając kolejne firmy oraz inwestorów. 5,5 mln mkw. powierzchni biurowej to w coraz większej mierze powierzchnie klasy A, zarezerwowane dla najemców ceniących najwyższy standard. Nowe inwestycje w rynek biurowy w najbliższych latach powinny zagwarantować podaż na odpowiednim poziomie, a rozwijający się segment biur coworkingowych zapewni przestrzeń również dla mniejszych przedsiębiorców, których interesują elastyczne kontrakty na krótszy termin.

Przypisy:

  1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wola-najszybciej-rozwijajaca-sie-biznesowa-dzielnica-w-Polsce-7524726.html
  2. https://www.hbrp.pl/b/czy-wola-stanie-sie-centrum-biznesowym-stolicy/16QYKP6KG
  3. http://www.egospodarka.pl/156359,Jak-bedzie-rozwijac-sie-rynek-biurowy-w-Warszawie,1,78,1.html

Źródło: