Grudzień 12, 2019
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

Biura w Krakowie, czyli najmocniejszy lokalny rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Biura-w-Krakowie

Choć Warszawa pozostaje głównym polskim centrum biznesowym, to Kraków nie pozostaje daleko w tyle. Krakowski rynek biurowy zgodnie nazywany jest liderem rynków regionalnych. W stolicy Małopolski przybywa nowoczesnych powierzchni biurowych, a upodobanie sobie miasta między innymi przez firmy IT napędza popyt na rynku nieruchomości komercyjnych. Najemcy mają tu w czym wybierać.

Biura w Krakowie – dane dotyczące rynku

W stosunku do 2017 r. zasoby biurowe w Krakowie wzrosły rok do roku o ponad 16 proc. i wyniosły 1,3 mln mkw, tym samym umacniając pozycję Krakowa jako drugiego największego rynku biurowego w kraju – za Warszawą (5,5 mln mkw powierzchni biurowej), a przed Wrocławiem (nieco ponad 1 mln mkw). W tym miejscu należy też wspomnieć o stopie pustostanów. W Krakowie na koniec 2018 r. wynosiła ona 8,6 proc., co oznacza spadek rok do roku o 1,2 punkta procentowego.

Jak podaje Cushman & Wakefield, nowa podaż w 2018 r. wyniosła ponad 155 tys. mkw, aktywność najemców w Krakowie w 2018 roku wyniosła 211 tys. mkw i była o 5 proc. wyższa w porównaniu do ubiegłego roku. Jeśli chodzi o nowe inwestycje, prognozy na 2019 r. są jeszcze lepsze – na rynek ma trafić łącznie 190 tys. mkw powierzchni użytkowej. Tylko w pierwszej połowie roku oddano do użytku 12 inwestycji biurowych, w tym takie nieruchomości jak:

  • #V. Offices (21,650 mkw.),
  • Mogilska Office (12,500 mkw.)
  • Dot Office F1 (9,800 mkw.).

Z kolei do największych inwestycji biurowych oddanych na rynek w 2018 r. należą:

  • Equal Business Park C (23,500 mkw.),
  • O3 Business Campus (19,200 mkw.),
  • oraz pierwsza faza kompleksu Podium Park (15,700 mkw.).

Zapytanie dotyczące powierzchni w tych oraz innych krakowskich biurowcach możesz złożyć już dziś przez Realko24. Wyszukaj interesujący Cię budynek i wypełnij formularz, aby skontaktować się z wynajmującym bez udziału pośrednika.

Ile kosztują biura w Krakowie?

Raport „Occupier economics: Rynek biurowy w Krakowie I poł. 2019” Cresa wskazuje, że cena za metr kwadratowy powierzchni biurowej w centrum miasta przeciętnie wynosi ok. 14 euro, a poza centrum 12 euro. Oznacza to, że za biuro w atrakcyjnej lokalizacji, o powierzchni 500 mkw, trzeba zapłacić w Krakowie średnio 7000 euro miesięcznie. To podobnie jak we Wrocławiu i znacznie taniej niż w Warszawie, gdzie ceny za metr kwadratowy w najlepszych lokalizacjach dochodzą do 24 euro miesięcznie.

Trendy na krakowskim rynku biurowym

Eksperci zwracają uwagę na dwie tendencje dotyczące rynku nieruchomości komercyjnych w Krakowie. Pierwsza polega na stopniowej migracji firm w kierunku centrum miasta. Biura w Krakowie są dość rozproszone: z jednej strony mamy powierzchnie komercyjne w Business Parku Kraków w podmiejskim Zabierzowie, z drugiej Park Technologiczny na Czyżynach, nowoczesne biurowce przy Alei 29 Listopada, na Prądniku Czerwonym i te wyrastające w pobliżu samego centrum. To właśnie centrum oferuje coraz więcej powierzchni biurowych, a firmy chętnie przemieszczają się w tym kierunku.

Drugim trendem, na który zwracają uwagę eksperci, jest rozwój i rosnąca popularność biur typu mixed use. Chodzi o powierzchnie będące elementem większych kompleksów, zawierających również część handlową, usługową i hotelową. Takie wielofunkcyjne projekty przyciągają najemców, którzy zwracają szczególną uwagę na przyjazne, sprzyjające kreatywności środowisko pracy. Nie są to raczej miejsca dla dużych korporacji, lecz dla mniejszych firm, które poszukują na przykład powierzchni coworkingowej.

A coworków w Krakowie nie brakuje. Przykładowo, BiznesLab oferuje aż 3000 mkw powierzchni do wynajęcia w elastycznym modelu. W stolicy Małopolski funkcjonuje też między innymi Cowork Mrowisko, Coworking Rynek 28, Tu Popracujesz czy Studio Kreatywnej Współpracy przy Królewskiej.

Rynek biurowy w Krakowie – podsumowanie

Kraków dynamicznie się rozwija i tworzy znakomite warunki do rozwoju biznesu. Firmy mogą wybierać z bogatej oferty powierzchni biurowych – od niewielkich pomieszczeń pochowanych w klimatycznych kamienicach, po biura w nowoczesnych budynkach klasy A, których jest w mieście coraz więcej. Znaczne rozproszenie nieruchomości komercyjnych na mapie miasta sprawia, że najemcy mają sporą dowolność w wyborze lokalizacji dla swojego biznesu.

Źródło: