Maj 31, 2020
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Bez kategorii

Co wynająć w sercu Górnego Śląska? Katowicki rynek biurowy prężnie się rozwija

Rynek biurowy w regionie Górnego Śląska od dłuższego czasu ma się bardzo dobrze. Świadczą o tym wyniki nowego raportu.

– Katowice to prężnie rozwijający się rynek biurowy. Wyniki za pierwszy kwartał bieżącego roku potwierdzają dalsze zainteresowanie najemców, zwłaszcza z sektora usług wspólnych, kontynuowaniem i rozwijaniem działalności w tym mieście – mówi Elżbieta Golik z Cresa Polska, firmy odpowiedzialnej za raport podsumowujący pierwszy kwartał 2020 na rynku biurowym w Katowicach.

Największe umowy najmu w pierwszych 3 miesiącach 2020 roku na katowickim rynku biurowym to:

  • Dwie umowy przednajmu w Face2Face B: Capgemini (11 tys. mkw.) i Honeywell (3700 mkw.),
  • Umowa podpisana przez Sii w .KTW I (3100 mkw.).

Przeczytaj również: Dlaczego magazyn warto wynająć właśnie teraz?

biurowiec KTW w Katowicach
Biurowiec .KTW w Katowicach

Ile kosztują biura w Katowicach

Czynsze dla katowickich biurowców wyższej klasy wahają się między 13,50-14,50 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w budynkach niższej klasy 10–12,5 EUR/mkw./miesiąc. Obecnie, ze względu na efekt ograniczeń związanych z Covid-19, firmy w większym stopniu koncentrują się na optymalizacji kosztów najmu.

Zasoby powierzchni biurowej w Katowicach wyniosły prawie 548 tys. mkw. na koniec pierwszego kwartału 2020 r., co oznacza wzrost o 5,5 proc. w skali roku.

Wskaźnik pustostanów na koniec marca 2020 roku był równy 6,2 proc. To spadek o 2,6 pp. względem tego samego okresu w zeszłym roku i znak, że wolnych przestrzeni w Katowicach ubywa – choć bogactwo wyboru nadal jest duże.

Jak wynająć biuro w Katowicach

Warte sprawdzenia są takie budynki jak na przykład:

  • Supersam przy ul. Skargi 6. To nowoczesny obiekt wielofunkcyjny, łączący ofertę usługowo-handlową z powierzchnią biurową.
  • Silesia Star. Nieruchomość jest zlokalizowana w centrum Katowic, przy ulicy Uniwersyteckiej, i bardzo dobrze skomunikowana – znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta, w pobliżu dwóch uczelni wyższych i kampusu Uniwersytetu Śląskiego.
  • Altus przy ul. Uniwersyteckiej 13. Altus to najwyższa w mieście (o 30 kondygnacjach naziemnych) i zarazem jedna z największych w Polsce inwestycji biurowo-usługowych o powierzchni całkowitej około 69 tys. metrów kwadratowych.
  • Katowice Business Point przy ul. Ściegiennego 3. Budynek klasy A oferuje 17.000 m2 na 11 kondygnacjach i 200 miejsc postojowych na trzypoziomowym parkingu podziemnym. Dodatkowym atutem jest wygodny dostęp do miejskiej sieci transportowej. Najemcami są tu m. in. PriceWaterhouseCoopers (PwC), HSBC, PTU, grupa medialna PTWP i Polska Grupa Dealerów.
  • Moderna przy ul. Mikołowskiej. Budynek biurowy klasy A oferuje 18 315 mkw nowoczesnej powierzchni biurowej w połączeniu z terenami zielonymi: wewnętrzne patio wypełnione naturalną zielenią dla najemców oraz publiczny plac otwarty w kierunku parku i historycznego centrum miasta.

Aby sprawdzić, gdzie w Katowicach można teraz wynająć biuro i wysłać bezpośrednie zapytanie do wynajmującego, wejdź na naszą interaktywną mapkę. Znajdziesz tu o wiele więcej biurowców – powyższe to tylko kilka ciekawych przykładów. Samodzielnie określ, jakiej powierzchni szukasz, a system dopasuje do Ciebie odpowiednich wynajmujących.

Realko24 nie jest właścicielem budynków ani stroną wynajmującą. Nie jesteśmy również agencją pośrednictwa. Nasza platforma działa na zasadzie bazy budynków w miastach, w połączeniu z możliwością nawiązania bezpośredniego kontaktu z wynajmującym. System jest bardzo prosty i stanowi duży krok naprzód w porównaniu z „klasycznym” sposobem zawierania transakcjami biurowych, w których udział bierze pośrednik pobierający wysoką prowizję. Przeczytaj więcej, jak to działa.

Źródło: