Styczeń 16, 2021
RedakcjaRealko24 Redakcja Realko24
Blog

4 trendy w designie biurowym na 2021 rok

Złośliwi mogliby powiedzieć, że podstawowym trendem w biurowym designie na 2021 rok będą puste biura. To widok, do jakiego przyzwyczaiła nas trwająca od roku pandemia. Trendem stała się przede wszystkim praca zdalna, a w tym czasie przestrzenie biurowe świeciły pustkami. W bieżącym roku będziemy zauważać stopniowy powrót pracowników do biur, jednak upowszechnienie modelu pracy z domu wyraźnie odbije się na sposobie, w jaki projektowane są przestrzenie biurowe.

Polecamy też: Podsumowanie 2020 roku. Co zmieniło się na rynku biur i jakie są prognozy na 2021?

1. Więcej przestrzeni hybrydowych

Pracownicy potrzebują dziś nowego środowiska pracy. Musi być dostosowane do oczekiwań, jakie wytworzyła pandemia, ale także do oczekiwań nowego pokolenia wchodzącego na rynek pracy.

W związku z tym biura będą coraz bardziej podobne do mieszkań. Dywan zamiast chłodnej biurowej wykładziny. Oprócz jasnego, „funkcjonalnego” oświetlenia – gdzieniegdzie również przyciemnione żarówki, dające bardziej nastrojowe światło. Więcej roślin, wygodnych sof i wysokich stołów. Przytulna atmosfera. Trochę, jak w domu.

W nowoczesnym designie biurowym spodziewamy się więc rosnącego udziału nieformalnych przestrzeni, stymulujących zarazem bardziej zrelaksowany stan w pracy, jak i większą kreatywność.

2. Ciszej, proszę!

Czy wiedzieliście, że (nie)sławne open space’y – otwarte przestrzenie biurowe, w których mieści się nawet kilkadziesiąt osób, pracujących biurko w biurko – to nie jest wymysł amerykański, tylko niemiecki? Idea open space sięga lat 50. ubiegłego wieku. Dziś wydaje się nieco przestarzała, a nowe pokolenia pracowników częściej skarżą się na trudności z koncentracją w tego typu pomieszczeniach. Nie wspominając o gorszych warunkach higienicznych, jakie sprawia praca z wieloma osobami w jednym, dużym pokoju.

Czy to znaczy, że open space’y powoli odejdą do historii? Niekoniecznie. Trendem biurowym na 2021 rok (i kolejne lata) będzie raczej zapewnianie pracownikom komfortu akustycznego. Redukcja szumu poprzez instalację paneli akustycznych i więcej elementów, które pozwalają się odizolować – na przykład specjalne budki do rozmów przez telefon. Już dziś takie mini-pomieszczenia są szeroko stosowane przez WeWork.

Panele akustyczne w przestrzeni biurowej, fot. Ruckstuhl.com

3. Dedykowane przestrzenie do wideokonferencji

Niejedna firma – zwłaszcza taka z oddziałami zamiejscowymi lub zagranicznymi – szeroko korzystała z wideokonferencji jeszcze przed pandemią. Pomysł nie jest nowy. Tyle, że obecnie liczba spotkań prowadzonych częściowo lub w całości na Zoomie (lub podobnym systemie) jest znacząco większa. Również dla tych firm, które dotychczas nie praktykowały tego typu spotkań online. Powód jest oczywisty: więcej osób pracujących zdalnie, to więcej wideokonferencji.

Jak to wpłynie na design biur? Specjaliści aranżujący przestrzeń do pracy muszą brać pod uwagę wzmożone zapotrzebowanie na sale, w których znajdzie się telewizor lub projektor, wraz z podłużnym stołem (niewiele szerszym od samego ekranu). Jeśli takowej sali nie ma – nie wszystkie budynki są przystosowane – to zachodzi potrzeba tworzenia przestrzeni do konferowania online w ogólnym pomieszczeniu.

Tu więc powracamy ponownie do idei komfortu akustycznego. Jeśli na open space’ie ma być prowadzony „call” z częścią zespołu, podczas gdy reszta pracuje w skupieniu, to nieodzowne okażą się panele akustyczne.

4. Przestrzeń eko-przyjazna i… ładna

Ekologia i zrównoważony rozwój niewątpliwie są korporacyjnym trendem – firmy, w ramach działań CSR, nieraz prześcigają się w tym, która lepiej dba o środowisko i zdrowie pracowników. Pandemia koronawirusa dodatkowo wzmocni ten trend.

Budynki muszą być bezpieczne i higieniczne. Jednak to zwiększone bezpieczeństwo często może być niezauważone przez pracowników – bo polega na przykład na poprawie cyrkulacji powietrza. Trendem w designie biurowym na 2021 rok będzie czynienie tego typu zmian bardziej widocznymi.

Dbałość o higienę i środowisko przejawia się między innymi w większej ilości zieleni – rośliny oczyszczają powietrze i pozytywnie wpływają na nastrój. Lepszej jakości i łatwiej dostępne środki sanitarne to coś, co było dobrze widoczne już w 2020 roku – teraz trend pójdzie w kierunku lepszej jakości i estetyki.

Siermiężne i często niezbyt przyjemnie pachnące środki do dezynfekcji będą stopniowo zastępowane przez równie skuteczne, ale przyjemniejsze w obcowaniu produkty. Idea jest taka, by nie rezygnując z bezpieczeństwa, postarać się lepiej wkomponować te „bezpieczne” elementy w ogólny design biura. W końcu one nie muszą kłuć w oczy, prawda?

Przestrzeń biurową znajdziesz z Realko24

Realko24 to największa baza nieruchomości komercyjnych, z możliwością nawiązania bezpośredniego kontaktu z wynajmującym. Jeśli Twoją firmę interesuje wynajem powierzchni biurowej (bądź handlowej lub magazynowej), to przed Tobą jest najprostsze i najtańsze rozwiązanie na rynku!

  1. Wyszukaj budynek na mapie. Możesz zrobić to, swobodnie przeglądając mapę wybranego miasta lub wpisując nazwę konkretnego budynku. Alternatywnie, jeśli nie masz na myśli konkretnej lokalizacji ani budynku, złóż zapytanie ofertowe, które trafi do wielu najemców – wybierzesz ofertę najlepiej skrojoną do swoich potrzeb.
  2. Kliknij w „Złóż zapytanie” i wypełnij formularz. Dzięki podanym przez Ciebie informacjom, wynajmujący będą wiedzieć, czego poszukujesz. Oszczędzi Ci to czas na bezowocne spotkania.
  3. Zaczekaj aż wynajmujący prześlą na Twoją skrzynkę oferty – potem pozostaje już tylko dalszy kontakt i podpisanie umowy! Prowizję pokrywa wynajmujący, Ty nie musisz się o nic martwić.

Znajdź powierzchnię już teraz!

Źródło: